2011 Compass Group’un yılı oldu

Yaklaşık 25 milyar dolarlık dünya cirosu ve 50’den fazla ülkeye yayılan faaliyetleriyle toplu yemek üretim hizmetlerinin lider markası Compass Group, 2011 yılı faaliyet raporunu açıkladı.

Kurumsal sorumluluğun grubun stratejilerinin merkezi ve yaptığı her işin ayrılmaz bir unsuru olduğu vurgulanan raporda, bu sorumluluğun temel iş faktörlerinden olan güçlü müşteri ilişkileri, çalışanların performansı ile gıda ve hizmet kalitesinin önemine vurgu yapıldı. Compass Group’un kurumsal sorumluluğunun, grupta çıkar sahibi olan tüm tarafların yararını gözeten uzun vadeli bir yaklaşım olarak ele alındığı raporda grubun müşterilerinin, çalışanlarının, tedarikçilerinin, yerel toplulukların ve çevrenin refahının artırılması konusunda üstlendiği misyona dikkat çekildi.

Compass Group Başkanı Sir Roy Gardner, sürdürülebilirlik ve disiplinin önemine vurgu yaptığı “Başkan’ın Mesajı”nda, açık ve istikrarlı bir şekilde büyümeye odaklanmış olmalarının ekonomik ve operasyonel tehditleri karşılamalarına imkân vermesinin yanında, daha iyi ve güçlü bir yapıya kavuşmalarına olanak tanıdığını kaydetti.

Grup CEO’su Richard Cousins ise faaliyet raporu mesajında, grubun kârlılık oranına değinerek, yıl içinde kârlılık artışının yüzde 9,4 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Raporda, grubun Türkiye yatırımına da yer verildi. Hızlı büyüyen pazarlardan biri olduğu belirtilen Türkiye’nin güçlü bir ekonomik faaliyet sergilemesinin yanında, yemek ve destek hizmetleri konusunda da önemli bir artış eğilimine sahip olduğu vurgulanırken grubun yemek hizmeti alanında Türkiye’nin en önde gelen firmaları arasında yer aldığı ifade edildi.

2011 performansına ilişkin olarak, yüksek gıda fiyatlarının yarattığı sert rüzgârlara ve Japonya’daki trajik olayların olumsuz etkilerine rağmen 2011’de iyi bir yılın daha geride bırakıldığı belirtilerek, sabit döviz bazında faaliyet gelirlerinin 86 milyon sterlinlik artışla 1 milyar 91 milyon sterline ulaştığı, 2011 gelirlerinin ise bir önceki yıla göre yüzde 9,2 artarak 15 milyar 833 milyon sterlin olduğu belirtildi.

sotka