Altın Yıldızlı başarı…

Compass Group tarafından 1997 yılından itibaren uygulamaya konulan, iş sağlığı ve güvenliği konularında “sıfır kaza”yı hedefleyen Altın Yıldız programında çok önemli bir başarıya imza attık. Eurest Services bünyesinde Shell & Turcas’a verdiğimiz hizmette iki yılın sonunda “zaman kayıplı kaza” yaşamayarak Altın Yıldız ödülünü kazandık. Türkiye ofisi olarak, Compass’ın hizmet verdiği Shell şirketleri arasında yapılan hizmet performansı değerlendirmesinde de üçüncülüğü elde ettik. Dünya çapında yaklaşık 200 Shell projesinin yarıştığı bu programda Altın Yıldız ödülünü alan tek ülke olmamız, bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

DÜZENLİ EĞİTİMLER BAŞARIYI GETİRDİ
Eurest Services olarak Shell’e dört farklı lokasyonda, yaklaşık 35 personelle hizmet veriyoruz. Shell Genel Merkez, Shell & Turcas Derince tesisleri, Shell Upstream Turkey Ankara ve Shell Enerji Ankara ofislerinde yürüttüğümüz çalışmalarda proje yönetimi, idari ve ofis destek, teknik işletim ve bakım onarım, bahçe bakımı, temizlik ve ikram hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Altın Yıldız’ı, çalışmalarımızı belli bir prensip ve disiplin çerçevesinde yürütmemiz, hizmet verdiğimiz alanlarda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hata olmaması ve kaza meydana gelmemesi sayesinde elde ettik. Bu disiplinin en önemli parçası ise emniyet kültürünü yaygınlaştırmak için personelimize verdiğimiz düzenli eğitimler oldu.

Yürüttüğümüz tüm projelerde hedefimizi “sıfır kaza” olarak belirliyoruz ve vermiş olduğumuz eğitimlerde personelimizin yalnızca iş yaşamında değil, özel hayatlarında da dikkat etmeleri gereken konuları ele alıyoruz. Ayda bir kez tekrarladığımız bu eğitimlerin yanı sıra broşürlerle, ofis içerisindeki görsellerle bilgilerini pekiştiriyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz her proje bize yol gösterici oluyor ve projeler arası yarattığımız sinerjiyle gücümüze güç katıyoruz. Altın Yıldız ödülü de tüm projelerimiz için bir kilometre taşı olacak. Projelerimizin başarısını artırabilmek adına, dur durak bilmeden çalışacağız ve her uygulamanın artısını diğer uygulamalara taşıyarak aynı hedefe doğru koşacağız.

Eurest Services olarak bizimle aynı vizyona sahip olan, iş sağlığı ve güvenliğini, hem şirket kültürü hem de yaşam tarzı olarak benimseyen Shell & Turcas’la çalışmak bizim için büyük bir avantaj oldu. Bir diğer avantajımız da Eurest Services ailesinin güçlü ekibiydi. Altın Yıldız ödülünün ardında büyük bir ekip ruhu ve sinerji var. Başarının en önemli mimarlarından Tesis Yönetimi ve İşletimi Direktörü Sedat Şenol’un belirttiği gibi “Yaptığımızı yazar, yazdığımızı da yaparsak her zaman önemli başarılar elde ederiz ve bu başarıları kimse bozamaz. Başarıyı kalıcı kılmanın bir yolu da onu kayıt altına almaktır.” Altın Yıldız ödülü bunun güzel bir örneğini oluşturdu.

Shell projesinin başarısındaki katkılarından dolayı Tesis Yönetimi ve İşletimi Direktörü Sedat Şenol’un yanı sıra Shell Proje Müdürü Derya Altıntaş, Departman Yöneticisi Emre Şener ve şirket kültürümüzü başarıyla sergileyen ekibimize de teşekkür ediyoruz. Bu büyük başarı ve onur, Eurest Services ailesi için güçlü bir motivasyon kaynağı oldu. Biz, kendimizle yarışmaya, nasıl daha başarılı olabileceğimiz konusunda bir yol haritası çizmeye ve hedeflerimizi yükseltmeye devam edeceğiz.

ALTIN YILDIZ ÖDÜLÜ HAKKINDA
Altın Yıldız programında dünyadaki tüm Shell projeleri kendi arasında yarışıyor. 365 günde bir değerlendirme yapılıyor ve bu değerlendirmenin sonucunda iş sağlığı ve güvenliği konularında kusursuz performans sergileyen projeler, bir yıl sonunda gümüş, ikinci bir yılın sonunda da Altın Yıldız almaya hak kazanıyor.

Resepsiyon Personeli Sadi Adıgüzel: Şirkete ilk başladığım zaman nasıl bir ailenin içinde olduğumu bilmiyordum ve biraz bunun ürkekliğini yaşadım. Ama aile olmayı burada gördüm. Eğitimler veriliyor ve bu eğitimler yaşam tarzınızı belirliyor. Bunun yanı sıra bir sıkıntınız olduğunda sizi anlayan ve yardımcı olan müdürlerinizin olması çok güzel. İş güvenliğinden bahsediyoruz. Bunun olması için çalışanların mutlu ve huzurlu olması gerekiyor. Huzursuz olduğunuz bir ortamda güvenliği de belli bir yere kadar sağlayabilirsiniz. O yüzden firmamdan inanılmaz derecede memnunum. Bir maça çıktığınızda sahadaki oyuncular kadar, yedek kulübesi de galibiyete sevinir. Altın Yıldız ödülü bizleri de çok mutlu etti. Müdürünüzün gelip sizi başarılarınızdan dolayı tebrik etmesi güzel bir duygu ve bunu daha önce hiç yaşamamıştım.

Temizlik Görevlisi Münevver Öğütçü: Altın Yıldız ödülünü aldıktan sonra kendimize olan güvenimiz ve motivasyonumuz daha da arttı. Almış olduğumuz eğitimlerin bu başarıda katkısı çok büyük. Eğitimler sayesinde çalışma esnasında çok büyük bir sorunla karşılaşmıyoruz. Çünkü işimizin daha çabuk bitmesi için kendimizi ve diğer insanları tehlikeye atacak şekilde davranmıyoruz. Bir yük taşırken genelde asansörü kullanıyoruz. Merdiveni kullanmak zorunda kalırsak mutlaka bir elimizle tırabzanları tutuyoruz.

Temizlik Görevlisi Ayşegül Sarı: Bize Eurest Services düzenli olarak eğitimler veriyor ve bilgilerimizi pekiştiriyor. Bazen dalgınlıkla, bir şey taşırken iki elimiz dolu olduğunda personelimiz hemen bizi uyarıyor ve bir elimizi boşaltıp tırabzanları tutmamızı istiyor. Böylece şirketimizin önemini bir kez daha anlıyoruz.

Teknik Personel Recep Yıldız: İş sağlığı ve güvenliği bizim yaşam biçimimiz haline geldi. Örneğin, günlük yaşamımızda da arabamızla bir yere giderken emniyet kemeri konusunda çok hassas davranıyoruz. Arka koltukta otursak dahi emniyet kemerimizi takıyoruz. Hatalı davranışlarını gördüğümüz zaman çevremizdeki insanları da uyarma ihtiyacı duyuyoruz. Dolayısıyla dışarıdaki insanlara da faydamız olduğunu düşünüyorum.

sotka