Compass Group 2014 yılı faaliyet raporu yayınlandı

Dünyanın en büyük yemek ve destek hizmetleri sağlayıcısı olan Compass Group, 2014 yılı faaliyetlerine ilişkin raporunu yayınladı. Grubun, 2014 yılı kârlılık artışı yüzde 10,5 olarak belirlendi.

 

Yaklaşık 17,1 milyar poundluk dünya cirosu ve 50’den fazla ülkeye yayılan faaliyetleriyle yemek ve destek hizmetlerinin lider markası Compass Group, 2014 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Yeni kazanılan işler anlamında yüksek bir çizgi yakalamanın ve yüksek müşteri koruma oranlarının getirdiği yüzde 4,1’lik organik ciro artışı, kârlılık gelişiminde kazanılan 10 baz puanlık artış ve kazanılan önemli verimlilik artışlarının bir kısmının işe tekrar geri yatırılması ile Compass Group 2014 yılını güçlü bir performans ile geride bıraktı. Grubun bir yandan müşteri memnuniyetine odaklanırken, diğer yandan da alternatif yatırımlarla büyümeyi hedefleyen bir strateji izlediği açıklandı. Organik büyüme ve verimliliğe odaklanmanın avantajlarını performansına yansıttığı, yeni işlerle birlikte yüksek müşteri memnuniyetinin birleşmesinin beraberinde ciroda artışı getirdiği kaydedildi.

Compass Group Başkanı Richard Cousins, sürdürülebilirlik ve gelişimin önemine vurgu yaptığı “Başkan’ın Mesajı”nda, tüm piyasaların heyecan verici fırsatlar barındırdığını ve kuvvetli büyüme oranları yakalamak için tüm küresel piyasalara artan oranlarda kaynak yatırımı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Yüksek seviyelerde oluşturdukları nakit akışının tekrar yatırım yapmaya imkan sağladığını açıklayan Cousins, ayrıca bu kazanımların 500 milyon pound değerinde geri hisse alımına ek olarak, hissedarlarına kâr payı ödemelerinde artış taahhüttü de sağladığını belirtti. Grubun yıl içindeki kârlılık oranı artışının ise yüzde 10,5 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Faaliyet raporunda kilit mevkideki pazarlarından biri olan Türkiye’nin güçlü bir konuma sahip olunduğu vurgulandı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu hızlı gelişmekte ve yeni oluşmakta olan ülkelerin (grup cirosunun yüzde 18’ine sahip) sunduğu büyüme potansiyelini göz önüne alarak, tespit edilen fırsatlara şirket yatırımlarının devam ettiği ve bu çalışmalar sayesinde söz konusu piyasalarda ileriye yönelik yüksek büyüme oranları umutlarının sürdüğü belirtildi.
 

 

sotka