MALL&MOTTO / Röportaj

mall-motto-(1).jpg

Cem Bey öncelikle kendinizi ve firmanızı bize tanıtır mısınız?
Dünyanın en büyük yiyecek, içecek, servis ve organizasyon kuruluşu olan Compass Group PLC, 50 ülkede, 50 bin farklı lokasyonda, yıllık 17,8 milyar Pound cirosuyla ve 500 binin üzerinde çalışan personeüyle hizmet sunan dünyanın 6. büyük işverenidir ve Londra Menkul Kıymetler borsasına kote edilmiş olup, hisseleri FTSE 100 içinde işlem görmektedir. 2015 yılında Fortune "Global 500" sıralamasında ise Compass Group dünyanın en büyük 418. kuruluşu olarak listelenmiştir. Compass Catering ve destek hizmetlerinde dünya lideri bir şirket. Türkiyede catering, güvenlik ve destek hizmetleri olarak 3 şirketimiz var. Bu üç şirkette de 22.000 çalışanımız var. Tamamen kurumsal süreçte yürütülen bir yapıdayız. Bende bu firmada 17 yıldır çalışıyorum. İşletme mühendisiyim. Evliyim ve 1 kızım var. Şu anda da grubun 2 şirketten sorumlu genel müdür yardımcısı olarak çalışmaktayım.

Son zamanlarda AVM'lerde bir güvenlik önlem artışı var. Bu nasıl arttı?
AVM'ler sonuçda insanların toplu olarak geldikleri belli bir saat üzerinde çalışan işletmelerdir. İnsanlar orada kazançlarını iyi değerlendirmek, iyi vakit geçirmek, aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir sosyalleşme yaşadıkları ortamlardır. Ziyaretçi olarak 30-40 bin minimumdan başlayan ziyaretçileri olan lokasyonlardır. İşletmecilerde bu ziyaretçilerin rahat hissetmesi için güvenlik ile ilgili bakış açılarını değiştiriyor. İnsanlar daha fazla güvenlikçi gördükçe psikolojik olarak daha fazla güvende hissettikleri bir kavram oluşuyor. Algılar insan hayatında tehditlere göre gelişir. O tehditleri ya yaşarlar ya duyarlar, ya görürler ya da okurlar. Güvenlik özellikle 2 senedir dünyada ve Türkiyedeki konjonktür bireylerin daha fazla güvenliği izler duruma getirmiştir.

 AVM'lerde güvenlik personelinin eğitim süreçleri nedir? Nasıl bir eğitimden geçiyorlar?
Kanunen normalde güvenlik elemanı 90 saatlik bir eğitim alır. Güvenlik elemanı temel eğitimi aldıktan sonra bir AVMde bazı eğitimlerden tekrar geçirilir. Sosyal ortama çok açık olan bu ortamlarda ki kadroların gerek kılık kıyafet, gerek traş, gerek ağır makyajlı olmamaları konusu bayanlarda, gerek ter kokusu olmaması, kişisel bakımlarının önemli olduğunu çünkü çok fazla ziyaretçi ile temas etme ortamı olduğundan, el ve tırnak bakımı, aşırı bir sigara kullanımının getireceği kötü kokular gibi bunların hepsini bir eğitim paketi içinde vermeye çalışıyoruz. Bunların tazelemelerini yapıyoruz. Genellikle biz yıllık bu tür çalışanlara 25 saat düzeyinde bir tazeleme eğitimi veriyoruz.

Sizce sektörün en büyük sorunu nedir?
İnsanlar ücretsel olarak %10 artışa, hatta %5 artışla başka yere geçerler. Dolayısıyla sizinRöportaj / MALL&MOTTO verdiğiniz bütün eğitim bütün birikiminiz bir anda o kişi ile beraber gider. Bu sektörün en önemli sorunlarından bir tanesi de devletin bu sektörü tanımlarken kanunsal boyutu ile beraber ekonomik olarak özellikle çalışanın ücretsel tanımının yapılmasının gerektiğini düşünüyorum.

AVM'lerdeki güvenlik personeli nasıl seçiliyor?
Avm'lerdeki güvenlik personel seçimleri ticari şartnamelerde belirtildiği gibi belirli boy, belirli kilo, belirli yaş aralığı tanımlamaları esasında şart olarak alınıyor. Vücut kadar düşünmek kabiliyet kapasitesi de önemli.Yaş olarak da psikolojik olarak 45 yaş sınırı vardır. Çünkü güvenlikler uzun süre ayakta durulan dolayısıyla fiziki performansı önemli olan görevlilerdir. Güvenlik elemanının şartnamede yazan belli özelliklerini kullanabilen ve belli bir yaş aralığında dinamik olan arkadaşlardan seçmeye çalışıyoruz.

Türkiye'de güvenlik personeli talepleri karşılanabiliyor mu?
Sektörde 300 bin güvenlik elemanı olduğu söyleniyor. Sınava girmişler, belgelerini almışlar ama yenilememişler çünkü 5 yılda bir yenilemek gerekmektedir. Yenileyip bu işi yapmayanlar vardır. İhtiyaç artar yani talep artıyor, güvenlik kadrolarına ancak arz yeterli olmuyor. Bugün İstanbul talebe yetişilemeyen bir lokasyondur. Maalesef %100 kapasitede çalışmadığımız çok yer oluyor. Bu sefer ek mesailer, görev kaydırmaları, görev birleştirmeleri gibi işler yapmak zorunda kalıyorsunuz.

AVM ve diğer sektörler arasında güvenlik yönünden ne gibi farklar var?
AVM'lerde çok daha fazla ziyaretçi ve müşteriye dokunuluyor, temas ediliyor. Endüstriyel bir tesis de bu kadar değildir. AVM'ler sabah 10.00 akşam 22.00 saatleri arasında 12 saat boyunca herkese açıktır. Her türlü insanın içeri girme hakkı vardır. Orası topluma açıktır. Ne yaş, ne cinsiyet, ne din, ne ırk herkese açık ve bireylerin belirli kurallar çerçevesinde olmak ile beraber rahat hareket edebilecekleri ortamlardır. Çalışan kadroların bu önceliklerle eğitilmesi gerekmektedir. Biz genellikle açılış ve kapanış toplantıları yaparız çünkü o gün orada bir faaliyet olabilir. Konser ya da imza günü olabilir, periyodik bir haftaya girilebilir. Çalışanların bu süreci bilmesi gerekmektedir. Çalışanları konuşturmanız lazım sadece o dersi alıp sınava girmek ile olmuyor. Sosyal bir ortama girdiği için kendini ifade edebiliyor mu? Soru sormasını biliyor mu? Bunlar önemli şeyler. Sadece orada görsel çalışmadıkları için mutlaka iletişime açık olmalılar. Mesela çocuk kaybolur onu sahiplenir, onu teskin edersiniz, anne-babasını bulursunuz. Biri eşyasını kaybeder, bir eşyasını düşürür , onu koruma altına alırsınız onunla ilgili doğru kişiyi bulmaya çalışırsınız. Bunlar hep iletişimi iyi yönetmekle alakalı ziyaretçiler bir soru sorabilir bir kat, bir mağaza olabilir. O planı biliyor olmanız lazım, ben bilmem deme lüksünüz yoktur, kafanızı çevirme lüksünüz yoktur. İletişim kalitesi çok önemli.

Güvenlik elemanının sorumlulukları nelerdir?
Güvenlik elemanından telefona bakması istenmez. Onun kullanacağı ekipmanlar bellidir. Xray vardır, telsizi vardır, yeri geldiğinde jop taşır, sprey taşır, kelepçe taşır. Emniyet birimi gelene kadar her şeyi kontrol altına alması gerekmektedir. Malzeme ve ekipmanları kullanabiliyor olması gerekmektedir. Kendine özgü bir meslektir güvenlik kadroları ama burada prensip ve ciddiyet önemlidir, beklentiler önemlidir. Tabi bu işletme için bir maliyettir. Ama siz bu tesisi korumak istiyorsanız bu harcamayı yapıyor olmanız lazım. Anlaşılıyor ki tehditler ne kadar artarsa tedbirler o kadar olmak zorunda.

Türkiye de güvenlik hizmetleri sektörünün geldiği yerden memnun musunuz?
Bu nerden baktığınıza bağlı. İş adamı mantığıyla sermayeler gözüyle baktığınız da işin büyümesi, ciroların büyümesi buna bağlı karların büyümesi ile hoşgörülü tarafı olabilir. Profesyoneller açısından yönetilebilir midir? Doğru kaynaklar var mıdır? Doğru kaynakların yönetimi ile ilgili taraflar hem sermayeder hem bu hizmeti alan taraf mutabık mıdır? Türkiye de güvenlik sektörü hacmi çok büyüdü bu belki coğrafyadan kaynaklanabilir kaygılardan kaynaklanabilir tabi sektör büyüdükçe önemsenirsiniz.

Türkiye de bir takım yasalarla teşviklerle güvenlik hizmet sektörünün daha iyi bir yere geleceğine ilişkin bir düşünceniz var mı?
Biz bir işletmeyiz. Bu işletmede finansal yönetimi var, insan kaynakları yönetimi var. Satın alma yönetimi var. Kalite yönetimi var. Sadece ben çok iyi güvenliği bilirim diye bir şirket kurarak bu sektörde yer almanız mümkün değil. Bugün gelinen nokta da bir çok şirket battı birçok girişimci elindeki sermayeyi kaybetti. Her sektörde olduğu gibi kar marjlar düşmüş vaziyette. Bana göre kritik bir sektördür güvenlik sektörü son olaylar daha da bunu ortaya koymuştur. Bu sektörün gerek yatırımcısı gerek kullanıcısı ve kadroların insan gücünün tekrar ona göre organize olması gerekir. Bu sektörün oyuncuları olarak çalışanlarımıza önem vermemiz lazım onların hakları için mücadele etmemiz lazım. Onlara doğru ücretler doğru çalışma saatleri ile doğru malzeme ve ekipmanla çalışmaları sağlanmalıdır ki çalışanda bu sektörde bir geleceği olacağını büsin. Yatırımcı da geleceği olduğunu bildiği işlerde daha büyük sorumluluklara girsin.

Bu mesleği seçmek isteyenlere böyle bir şirket kurmak isteyenlere 17 yıllık tecrübenize dayanarak neler önerirsiniz?
Burada hem sermayesel hem de kişisel deneyimimiz ile evet kurun girişimci olun. Ama ne tür riskleri üstünüze aldığınıza emin olun. Hem sermayesel olarak hem iş yaptığınız ortaklarınız olarak kimlerle iş yaptığınıza çok dikkat etmeniz lazım. Yoksa başlamak bir karardır.

sotka