Compass Group Plc. kalan Stfa hisselerini satın alarak Sofra Grup’un sahibi oldu
Dünyanın en büyük hazır yemek ve hizmet devi İngiliz orijinli Compass Group PLC’de 1997 yılında tüm dünyada Eurest firmasını satın alarak Türkiye pazarına girdi ve Sofra Grup’un da yüzde ellisine sahip oldu. 

Dünyanın en büyük toplu yemek (catering) ve hizmet şirketi olan Compass Group PLC, Türkiye’de yüzde 50 ortağı olduğu Sofra Grup'un kalan hisselerini STFA’dan satın aldı.

Okullar, üniversiteler, fabrikalar, iş merkezleri ve hastanelere toplu yemek ve destek hizmetleri veren ve sektöründe lider konumunu sürdüren Sofra Grup, 65 ilde, günde 500 bin öğünden fazla yemek servisi yaptığı gibi yaklaşık 16 bin kişiyi de istihdam etmektedir. Türkiye 2002 yılından bu yana büyüme trendinde olan bir ekonomiye sahiptir. % 7 oranında yıllık ortalama reel GSYİH büyüme oranı ile 2010-2017 yılları arasında OECD üyeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olması beklenen Türkiye, AB ile karşılaştırıldığında 6. büyük ekonomi, Dünya’da ise 16. en büyük ekonomi olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca sadece Türkiye’nin büyüme hızı sayesinde değil, ama aynı zamanda Sofra Grup’un büyüme performansı da oldukça dikkat çekmiş ve Türkiye yatırım için öncülük kazanmıştır.

Bununla beraber Compass Group PLC stratejisi olarak, Türkiye, gelişmekte olan Brezilya, Hindistan, Rusya ve Çin ile birlikte yatırım planlanan ülkelerin en başında gelmektedir.

Sofra Grup sadece toplu yemek sektöründe lider olmakla kalmamış, aynı zamanda destek hizmetleri olarak adlandırılan temizlik, güvenlik ve tesis yönetiminde de yüksek bir büyüme oranını yakalamıştır. Operasyonel yetenekleri geliştirmek ve verimliliği arttırmak üzere IT altyapısına, SAP, Hyperion bütçe planlama, CRM, İnsan Kaynakları konularında önemli bir sermaye yatırımı yapılmaktadır.

Sofra Grup, çalışma ortamında hijyen dışında sağlık, güvenlik ve çevre iyileştirme konularında ciddi yatırım ve eğitim yapmaktadır. Compass Group PLC, grup içinde en hızlı büyüyen ülke halini alan Türkiye operasyonuna daha fazla dikkat ve yatırım yapılması gerektiğine karar vermiş olup, desteğini her alanda sürdürmektedir.
sotka